
Co musimy wiedzieć o olejach samochodowych?
Oleje znanych producentów
Czas zmienić olej, ale nie wiesz, który wybrać? Szkoła jazdy przypomina, że we wszystkich przypadkach zaleca się wybieranie produktów znanego producenta, w przeciwnym razie eksploatowany pojazd może wymagać kosztownych napraw.
Odpowiednia wymiana olejów
Szkoła jazdy przypomina, że dobry kierowca nie tylko zna zasady KET, jeździ bezpiecznie i odpowiedzialnie, ale także rozumie warunki eksploatacji pojazdu, dba o regularne przeglądy auta i stara się unikać awarii pojazdu. Jednym z najważniejszych zadań profilaktycznych jest wymiana oleju. Jeśli zdecydowałeś się na wymianę samochodu i kupiłeś nowy pojazd, jednym z Twoich pierwszych zadań jest sprawdzenie olejów i ich wymiana w razie potrzeby. Aby uniknąć dodatkowych pytań w przyszłości, przed wymianą olejów zanotuj datę następnej zmiany i liczbę przejechanych kilometrów. Oleje należy wymienić, jeśli są przebarwione, tzn. oleje lekkie. Wielu kierowców uważa, że stare oleje powinny być przyciemnione, ale jest to dość rzadkie zjawisko.
Eksperci wskazują, że błędem jest myślenie, że ciemne lubrykanty są złe. W rzeczywistości oleje niektórych producentów są naturalnie ciemniejsze niż inne. Ponadto oleje stosowane w pojeździe z silnikiem Diesla ciemnieją kilkakrotnie szybciej w porównaniu z silnikami benzynowymi. To prawda, że niezależnie od tego, czy jeździsz samochodem z silnikiem diesla, czy benzyną, okres wymiany oleju musi być taki sam. Nieterminowe wymiany olejów mogą powodować różne problemy i wymagać naprawy silnika.
Szkoła jazdy mówi, że każdy kierowca musi znać zasadnicze różnice w olejach. Aby wybrać odpowiednie oleje, musisz znać nie tylko model pojazdu, wiek i typ silnika, ale także grupy olejów. Eksperci twierdzą, że jednym z najważniejszych wskaźników do rozważenia jest grupa API i wskaźnik lepkości SAE. Ponadto przed podjęciem decyzji należy najpierw ocenić rzeczywisty i postrzegany przebieg, mając na uwadze pozostały zasób. Oznacza to, że aby podjąć najbardziej optymalną decyzję, konieczna jest racjonalna ocena indywidualnych cech pojazdu.
Stereotypowo twierdzi się, że drogi olej wymaga rzadszej wymiany, ale takie podejście jest błędne. Pamiętaj, że płacąc więcej, płacisz za jakość i dbasz o prawidłową eksploatację pojazdu, czyli jeśli kupujesz tańszy olej od nieznanego producenta, motywowanie do częstszej wymiany nie tylko zaszkodzi pojazdowi, ale także zmusi do zainwestować więcej pieniędzy. Jeśli wybór olejów rodzi dodatkowe pytania i obawiasz się popełnienia błędu, skonsultuj się z fachowcem w tej dziedzinie, który dokona przeglądu Twojego samochodu i pomoże podjąć najlepszą decyzję.